Jaké vás mohou potkat problémy vody?

Přestože pitná voda v naší republice prochází mnohými kontrolami, může se stát, že se v ní někdy objeví nějaké příměsi, které nejsou ideální. U vody z vodovodu se nemusíte bát nějakých závažných problémů, její kvalita je natolik hlídaná, že se u ní setkáte snad jen se zvýšenou tvrdostí vody a výskytem vodního kamene. To u studní a vrtů už to může být o poznání složitější. Pokud studnu či vrt zakládáte nebo se stěhujete do míst, ve kterých si kvalitou vody nejste jistí, rozhodně se vyplatí si zaplatit rozbor vody, abyste věděli, na čem jste. S jakými obtížemi a problémy vody se můžete potkat a jak se dají vyřešit?

Tvrdá voda a vodní kámen jsou nejčastějším problémem vody způsobené výskytem vápenatých a hořečnatých iontů ve vodě. Pokud máte tvrdou vodu, povede to k tomu, že se v domácích spotřebičích bude tvořit vodní kámen, čímž se sníží jejich životnost i účinnost. Naštěstí se ho však zbavíte snadno pomocí změkčovače vody, který za pomoci iontové výměny příčinu vzniku vodního kamene odstraní.

Bakterie jsou v přírodě velmi důležité, v pitné vodě však nadělají spíše víc škody než užitku. Při přemnožení mohou způsobovat zdravotní, zejména zažívací, problémy. Proto se odstraňují za pomoci použití dezinfekce s chlorem nebo UV lampy na vodu.

Železo a mangan se ve vodě často objevují společně. Samy o sobě nevyvolávají žádné zdravotní problémy, tvoří však vhodné prostředí pro množení bakterií způsobující průjmy a zažívací potíže. Navíc mají železo a mangan tendenci se usazovat v domácích spotřebičích a tím snižovat jejich životnost. Proto se pomocí iontové oxidace z vody odstraňují.

hnojení dusičnany.jpg

Dusičnany a pesticidy se do vody dostávají zejména z intenzivní zemědělské činnosti. U pesticidů zatím nebyly potvrzeny žádné negativní dopady na lidské zdraví, přesto se však nedoporučuje pít vodu s jejich vysokým obsahem. Pokud se ve vodě vyskytují, dá se jich zbavit reverzní osmózou nebo adsorpcí na aktivním uhlí. To u dusičnanů negativní dopady potvrzené jsou. V trávicím traktu se totiž přeměňují na dusitany, které jsou pro lidský organismus toxické a ve vyšším množství mohou vést až k dušení. Odstraňují se anexovou směsí, která dusičné anionty mění za zdraví neškodné chloridové anionty.

Profolio na Facebooku

Related posts

Leave a Comment