Jaký je rozdíl mezi fóliovníkem a skleníkem?

Patříte k vášnivým zahrádkářům? Nebo s pěstování třeba zeleniny teprve začínáte? V takovém případě můžete narazit na skleníky a samozřejmě také na fóliovníky, mezi kterými zprvu nevidíte žádný rozdíl kromě toho, že si fóliovník je možné sestavit ze stavebnice Aluhobby, kdy podle jednoduchého návodu spojíte hliníkové profily a další součástky. Rozdílů je však mezi nimi trochu více než jen tento zásadní. 

Pokud jste v minulosti kupovali skleník, mohl vám být také nabídnut fóliovník, a samozřejmě to zafungovalo také obráceně. Obě tato zařízení totiž poskytují pěstované zelenině jakousi ochranu před deštěm, vichrem nebo jinou nepřízní počasí a příjemné klima, i když venku zrovna panuje tuhá zima. I když se tedy mohou na první pohled jevit tato zařízení jako zcela stejná, není tomu tak. Zmiňme si tedy základní rozdíly, které jsou mezi skleníkem a fóliovníkem. 

První rozdíl jménem cena

Fóliovník je v zásadě daleko levnější alternativa. To ocení především začínající pěstitelé, kteří rovnou nechtějí utrácet za drahý skleník, který by jim rapidně ovlivnil jejich rodinný rozpočet nebo obecně jejich život. 

Dalším rozdílem je mobilita

Co se týče dalších rozdílů, za zmínku stojí také mobilita. Je třeba říct, že skleník zůstane stát tam, kam ho postavíte. Jeho stavění je poměrně náročné, ovšem v případě fóliovníku je to doslova hračka. V případě, že vás fóliovník na konkrétním místě už omrzí, je možné ho snadno přemístit jinam. Jeho montáž a samozřejmě následná demontáž je velice snadná, to je zároveň také hlavní výhoda tohoto zařízení. 

V čem je lepší zeleninu pěstovat?

Pokud bychom se na skleníky a fóliovníky měli podívat ze stránky samotné zeleniny, kterou jsme se rozhodli vypěstovat, skleník nabízí trochu lepší stupeň izolace. Pakliže ale nemáte prostor na zahradě pro stavbu skleníku, zelenina, jako jsou třeba rajčata nebo kedlubny, bude ráda i za klima, které jí dopřeje fóliovník.

Profolio na Facebooku

Related posts

Leave a Comment