Pitný režim na pracovišti: Zaměstnavatel musí zaměstnancům zajistit dostatečný příjem tekutin

O významu dodržování pitného režimu nepochybuje snad nikdo. Organismus potřebuje pravidelný přísun tekutin ke správnému fungování. Zatímco doma za přísun tekutin zodpovídáme sami, na pracovišti jde o povinnost zaměstnavatele. Tomu zákoník práce nařizuje, aby zajistil takové podmínky, kde zaměstnanci nebudou vystaveni zdravotním rizikům při výkonu práce.

izpravy.com_w-system_cz_nahledovy

Opatření musí zahrnovat také zajištění dostatečného množství tekutin. Proto se na pracovištích stále častěji objevuje automat na vodu, který nabízí ekonomičtější a zdravější zdroj tekutin než balené vody v PET lahvích.

izpravy.com_w-system_cz_01

Zákon bohužel zajištění pitného režimu nedefinuje přesně. Konkrétní informace totiž souvisí pouze s tzv. ochrannými nápoji, které jsou určeny pro zaměstnance vystavené neúměrné tepelné zátěži. V praxi jde například o řidiče hromadné dopravy apod.

Automaty na vodu jsou hygienické a cenově dostupné

Většina firem se naštěstí k povinnosti staví zodpovědně. Zaměstnavatelé jsou si vědomi, že balená voda nemusí být kvalitní a při dlouhodobějším skladování dochází ke znehodnocení. V tomto ohledu je mnohem lepším řešením zmíněný výrobník sody, který si lze zakoupit i pronajmout. Výrobníky jsou cenově dostupné a za jejich kvalitu a hygienickou údržbu zodpovídá dodavatel.

Co (ne)pít?

V rámci pitného režimu je vhodné pít neperlivou vodu s minimálním obsahem minerálů a soli. Vhodná je také neslazená sodovka, kterou produkuje sodobar. Naopak se nedoporučuje pít slazené limonády, alkoholické a močopudné nápoje, nápoje s obsahem barviv a umělých sladidel.

Při vyšší fyzické zátěži by dospělý člověk měl vypít cca čtyři litry tekutiny denně. V klimatizovaném prostředí kanceláře postačí dva až tři litry. Tekutiny je vhodné pít postupně a nikoliv ve větším množství najednou.

Profolio na Facebooku

Related posts

Leave a Comment