Jak se zpracovávají kovy používané ve strojírenství

Zajímáte se o svět strojírenství? Pak jistě víte, že v tomto oboru působí třeba firma MSC MetPro, a. s. A kromě toho také možná víte, že ve strojírenství se používají kovy a hutní materiály. Aby se však konkrétní kovy mohly používat, musí se nejdříve zpracovat. Dnes existuje mnoho procesů, při nichž se zpracovávají kovy tak, aby mohly být ve strojírenství používány. Prozraďme si nejznámější z nich. 

S kovy jako takovými přijdeme do styku dnes a denně. Z kovu je toho opravdu mnoho vyrobeno, proto není dne, kdy bychom s kovovými produkty do styku nepřišli. Nicméně víte, čím vším musí kovy projít, než se z nich třeba stanou výrobky? Výroba a následné zpracovávání kovů je poměrně zajímavá záležitost, pojďme si proto představit, jak se kovy zpracovávají pro použití ve strojírenství. 

Lití

Kovy se zpracovávají například litím. Při tomto procesu se roztavený kov nalije do připravované formy. Lití se využívá hlavně při výrobě železa, oceli nebo při výrobě barevných kovů, které se ve strojírenství používají. Na lití navazuje takzvaná hutní druhovýroba, která se zaměřuje na větší výrobky. Lití lze provázet v různých formách, nejčastěji se používají pískové nebo voskové formy, také se provádí takzvané tlakové lití nebo plynulé lití. 

Protlačování

Kovy se také mohou zpracovat takzvaným protlačováním. Při této metodě se dosáhne požadovaného tvaru protlačováním rozpáleného temperovaného kovu přes matrici. Pod pojmem “temperovaného” rozumějme kujného. 

Lisování

Také se využívá takzvaného lisování, při nichž je tvar výrobků vytvářen za studena lisováním, a to s pomocí tvářecích strojů, jako jsou lisy nebo buchary. 

Slinování

Další metodou je takzvané slinování. Tak se říká metodě stlačovaného kovového prášku ve formě vysokých teplot.

Kování

Při kování se rozpálený kus kovu vytvaruje nárazy kladiva. Může se využívat i kovací lis.

Profolio na Facebooku

Related posts

Leave a Comment