Má smysl investovat do bitcoinu nebo jiných kryptoměn?

Zlaté investorské pravidlo zní, že jakmile se o skvělé investici začne psát v médiích, je už na investování zpravidla pozdě, nebo už se minimálně propásnul začátek, u kterého je nejziskovější být. U obchodování s bitcoinem a dalšími kryptoměnami toto pravidlo ale vůbec nemusí platit. Jedná se totiž o novou technologii a ani při velmi častém zmiňování v médiích nikomu není jasné, kde až se cena kryptoměn zastaví, případně jestli jde opravdu o obrovskou bublinu, která jen čeká na prasknutí.

Asi nikdo nedokáže s jistotou říci, kdy přesně je ten pravý čas na investici, případně jestli se investice vůbec vyplatí. Je ale klidně možné, že ceny kryptoměn obecně jsou jen zlomkem toho, čeho mohou v budoucnu dosáhnout. Rekordní cena za 1 bitcoin se pohybovala kolem $20.000, a i když nastal velmi prudký pokles až na $6.000 za kus, stále se najdou ti, kteří tvrdí, že bitcoin by klidně mohl během dvou let vystoupat až na $1.000.000 za kus. A toto tvrdí John McAfee, tvůrce antivirového programu nesoucího jeho příjmení, a rozhodně není sám.

Velkou neznámou je samotné využití bitcoinu. Dnes s ním lze platit v restauracích, obchodech, eshopech nebo webech jako Uložto, ale stále se jedná o velmi zanedbatelné procento obchodů, když srovnáme možnost placení v hotovosti nebo kartou. Právě masové rozšíření do obchodů by mohlo být klíčovým aspektem, který o ceně bitcoinu rozhodne.

Investice do kryptoměn je extrémně riziková

Ať hodnota bitcoinu spadne na minimum, nebo naopak vystoupá do nebeských výšin, asi nikdo nemůže popřít, že investování do kryptoměn vyžaduje pevné nervy a obrovskou ochotu přijímat riziko. Kurzy cen se pohybují velmi výrazně u kryptoměn, a to i v desítkách procent za jediný den a nálada obchodníků se velmi řídí tím, co se píše v médiích.

Investice do kryptoměn se může královsky vyplatit, ale je také o mnoho pravděpodobnější než v mnoha jiných oborech, že investor přijde o všechny své vložené peníze. Je potřeba investovat vždy zodpovědně a počítat s tím, že o vložené peníze je možné přijít.

Profolio na Facebooku

Related posts

Leave a Comment