Potápění je vhodné téměř pro každého. Co byste o něm měli vědět?

Došli jste k závěru, že vaše příští dovolená rozhodně nebude v rytmu polehávání pod slunečníkem? Pokud vás lákají nové zážitky, pravděpodobně vás již někdy napadlo, že se vydáte na průzkum podmořského světa. Šnorchlování je dobrý začátek, ale mnohem intenzivnějším zážitkem je potápění s přístrojem.  Obecně se může potápět každý, nicméně pro některé lidi tato aktivita vhodná není. Co byste měli vědět, než se přihlásíte do potápěčského kurzu?

O potápění mají větší zájem muži, což potvrdila i česká pojišťovna ERGO. Její pojištění pro potápění v zahraniční uzavírají především pánové ve věku 30 až 40 let, ovšem výjimkou nejsou ani sportovci v důchodovém věku. Většinou jde o rekreační potápěče, ale najdou se mezi nimi i vyznavači extrémních zážitků, kteří mají zájem o připojištění pro potápění ve větších hloubkách.

Potápěčský kurz můžete podstoupit na dovolené, nebo doma v České republice, což většina odborníků hodnotí jako lepší řešení. Kurz si rozplánujete tak, abyste nové znalosti stačili vstřebat, a k moři dorazíte připravení. Průměrná délka trvání kurzu se pohybuje kolem dvou měsíců, ale v případě potřeby lze licenci získat podstatně dříve. Vše je o domluvě s instruktorem.

Do kurzů potápění se překvapivě hlásí i neplavci. Mnohem důležitější než fyzická připravenost je psychická odolnost. Plavat se naučíte poměrně snadno, ale pokud vám bude v ponorech bránit duševní porucha či psychický blok, nic moc s tím neuděláte. Překážkou mohou být i antidepresiva, která pod hladinou fungují jinak – centrální nervová soustava je náchylnější na kyslíkovou toxicitu, což může ve výsledku výrazně ovlivnit celkový stav organizmu.

Potápění je aktivita, kterou si ročně vyzkouší desítky tisíc Čechů a mnozí jí doslova propadnou. Zda se mezi ně zařadíte i vy, poznáte až po prvním ponoru. Nesmíte se však do ničeho nutit, protože jedině tak budete vnímat pohyb pod vodou jako na nekonečnou meditaci s výhledem na čarokrásný svět.

 

Profolio na Facebooku

Related posts

Leave a Comment