Prvním krokem pro podnikání je podnikatelský plán

Základem pro podnikání je podnikatelský plán. Je to první věc, kterou bychom měli udělat. Podnikatelský plán vám pomůže stanovit si cíl, je potřeba ho předkládat bankám, investorům i obchodním partnerům. Víte jak ho sestavit?

 

Jak správně vytvořit byznys plán

Hodláte si půjčit finance na rozjezd? Sestavte podnikatelský plán, na kterém si dáte záležet. Nejdříve si uvědomte jeho podstatu a náležitosti, které by měl obsahovat. Plán byste měli psát především pro sebe. Jeho záměrem i cílem je stručně a jasně popsat podstatu svého podnikání, další plán rozvoje firmy. Je potřeba se zaměřit na čtyři důležité body:

  • produkt
  • tým
  • trh
  • peníze

Rovněž je potřeba mít v byznys plánu odpověď na otázky, které mohou zajímat investory

Čím se firma zabývá? Děláte franchising? Prodáváte vozy? Vyrábíte ultralehká letadla? Nezacházejte do technických detailů, shrňte jen podstatné věci.

Co je na vaší společnosti či projektu unikátní? Investory zajímá potenciál růstu firmy, čím se váš produkt liší od konkurence?
Jaké dosahuje společnost ziskovosti? Investory zajímá část plánu o trhu, konkurenci, ziskovosti, maržích i tržbách, kterých chceme dosahovat v určitém období.

Je váš tým schopen realizovat podnikatelský plán? Investor chce mít důvěru v lidi, jejich profesionalitu a zkušenosti.

podnikání

Dejte si také záležet na úpravě, vyvarujte se překlepům a chybám, nebojte se používat tabulky a grafy. Měl by se dobře číst, být napsán lehkým stylem. Jde o kombinaci bankovního dokumentu, žádosti o úvěr a propagačního materiálu. Měl by mít reprezentativní vzhled, přiměřenou barevnou úpravu, přebal, ale nepřežeňte to s grafikou. Nepropagujete komiksový časopis.

Nevíte-li si s plánem pro podnikání rady, sestavte si nejprve svou osnovu, mnoho vzorů naleznete i na internetu.

Profolio na Facebooku

Related posts

Leave a Comment