Novinky ve světě hypoték pro rok 2017. Jak se promítnou na trhu s nemovitostmi?

Zatím to vypadá, že rok 2017 nebude pro hypotéky tak výhodný, jako tomu bylo letos. V letošním roce se úrokové sazby za hypoteční úvěry dostaly na minimum. Nová pravidla ale mění hru.

Méně dostupné hypotéky

Česká národní banka se snaží zkrotit trh s příliš dostupnými a levnými hypotékami. Už není možné získat hypotéku o 100 % hodnotě nemovitosti. V průběhu roku 2017 by se tato hranice měla dostat k 85 až 80 %. Nároky na vlastní úspory se tedy značně zvýší. Jestli se to ale podepíše na cenách bytů v Plzni, které v minulém roce stouply až o 15 %, zůstává záhadou.

Platba z daně nemovitosti

K tomu přibyla i povinnost platit daň z nabytí nemovitosti. Tu je nutné zahrnout v žádosti o hypotéku, ale lepším případem je počítat s tím a mít více našetřeno. Další možností je kombinace hypotéky a úvěru ze stavebního spoření. Daň z nemovitosti, kterou platí kupující, tvoří 4 % hodnoty nemovitosti, což hlavně při větších sumách není zanedbatelná částka.

 

Snazší splácení, ale i větší nároky na bonitu klienta

Nový zákon o spotřebitelském úvěru přináší jednodušší podmínky pro splacení hypotéky. Klient bude osvobozen od zbytečně vysokých poplatků za předčasné splácení. Na to ale banky reagují ve formě zvyšování úrokové sazby. Tendence růstu by měla převládat i během roku 2017 než dojde k ustavení jakési rovnováhy mezi novými regulacemi a poptávkou po nemovitostech a tudíž i hypotékách.

Budou se snižovat ceny za nemovitosti?

Ceny za byty v Plzni byly v minulém roce vytaženy hodně nahoru. Podle expertů z místní realitní kanceláře Pubec by měly nové regulace přinést uvolnění napětí na trhu s nemovitostmi a doplnění nabídky. Méně lidí , kteří dosáhnout na hypotéku, znamená sníženou poptávkou, což by ceny mohlo dostat dolů.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

SEOlaboratoř.cz

eKompetence.cz

StyleMag.cz

Profolio na Facebooku

Related posts

Leave a Comment